By zostać dobrym księgowym trzeba mieć przede wszystkim uzdolnienia rachunkowe i matematyczne. Osoba pracująca w księgowości musi wyróżniać się skrupulatnością, dokładnością oraz mieć świadomość, że będzie mieć do czynienia z dużą ilością liczb, tabelek i rozliczeń. Żeby uzyskać miano dobrego księgowego powinno się ukończyć studia z zakresu rachunkowości. Poza umiejętnościami sprawnego liczenia przyda się również biegła znajomość obsługi komputera, arkuszy kalkulacyjnych i programów księgowych, gdyż obecnie posługuje się nimi większość przedsiębiorstw. Dla poszerzenia swoich umiejętności i zdobycia dodatkowych dokumentów można skorzystać z oferty rozmaitych kursów dla księgowych, które są organizowane na przykład przez stowarzyszenie księgowych lub biura pracy.

Czym zajmuje się księgowy ?

Praca księgowego polega na prowadzeniu, sprawdzaniu i analizowaniu rozrachunków. Kolejnym etapem jest ich zapis w księgach rachunkowych i wpisanie do systemu. Księgowi przyjmują i rozliczają faktury i podatki przedsiębiorstwa. Przez księgowość przepływają wszystkie pieniądze, którymi obraca firma, choć rzadko w formie fizycznej. Etaty w działach księgowych można znaleźć zarówno w prywatnych przedsiębiorstwach różnej wielkości, jak i urzędach państwowych. Pracę można podjąć też w biurach rachunkowych specjalizujących się w prowadzeniu księgowości dla innych firm. Osoby, które wolą posiadać status samozatrudnionego mogą założyć własne biuro rachunkowe.

Kariera w księgowości

Panuje powszechne przekonanie, że skoro księgowy pracuje z pieniędzmi, to i dużo zarabia. Prawda jest jednak nieco bardziej przytłaczająca – jako początkujący pracownik księgowości można zarobić około 1,5-2 tysięcy netto. Warto jest jednak podążać ścieżką kariery do stanowiska głównego księgowego, którego zarobki sięgają od 4 tysięcy wzwyż. Oprócz pracy na etacie można przyjmować dodatkowe zlecenia na prowadzenie księgowości. W ten sposób można znacznie zwiększyć swoje zarobki. Na wyższe wynagrodzenie można liczyć zdobywając doświadczenie zawodowe i dodatkowe uprawnienia.

Ile może zarabiać księgowy

Zarobki księgowych różnią się w zależności od formy zatrudnienia, miejsca wykonywanej pracy, wielkości przedsiębiorstwa i miasta. Mediana zarobków w dziale księgowym w Polsce wynosi około 3000 tysięcy złotych miesięcznie.