Każda firma będzie potrzebowała na wczesnym etapie dwóch profesjonalistów: księgowego i prawnika. Powody zatrudnienia księgowego są bardzo proste – potrzebujesz kogoś, kto pomoże Ci założyć „plan kont”, okresowo sprawdzać Twoje rachunki i przygotowywać wszystkie niezbędne deklaracje podatkowe. Przyczyna zatrudnienia adwokata lub radcy prawnego może jednak nie być tak oczywista. Dobry prawnik biznesowy zapewni istotną pomoc w prawie każdym aspekcie działalności firmy, począwszy od podstawowej zgodności z przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego, praw autorskich i znaków towarowych, a skończywszy na formalnym zakładaniu firmy i procesach sądowych oraz odpowiedzialności.

Po pierwsze, kilka ogólnych zasad postępowania z adwokatami

Jeśli zostaniesz pozwany, jest już za późno. Większość małych firm odkłada zatrudnianie prawnika do czasu, gdy policja stanie przy drzwiach, doręczając im wezwania. Błąd. Czas, aby nawiązać kontakt z dobrym prawnikiem biznesowym jest zanim zostaniesz pozwany.

Po doręczeniu wezwania i skargi jest już za późno – problem już wystąpił, i to tylko kwestia tego, ile trzeba będzie zapłacić (w kosztach sądowych, honoraria adwokackie, ugody i inne wydatki), aby rozwiązać problem.

System sądowniczy jest tak skonstruowany że bardzo łatwo jest dostać się do sądu, ale bardzo trudno jest wyjść z niego, kiedy zostałeś ” przyłapany „. Większość prawników zgadza się, że podczas gdy nikt nie lubi płacić wynagrodzenia prawników za cokolwiek, ale honorarium, które będzie pobierał prawnik, aby utrzymać Cię z dala od kłopotów to tylko niewielka część opłaty, którą będzie naliczał adwokat – http://www.izkancelaria.pl/, aby wydostać się z kłopotów, gdy już do tego dojdzie.
Duża firma czy mała firma? Ogólnie rzecz biorąc, im większa kancelaria, tym większe koszty ogólne, a zatem wyższe stawki godzinowe będziesz musiał zapłacić. Większe firmy mają jednak wiele zalet w porównaniu z mniejszymi. W ciągu ostatnich 20 lat prawnicy stali się niezwykle wyspecjalizowani. Jeśli korzystasz z usług samodzielnego doradcy lub małej firmy jako prawnika (prawników), jest prawdopodobne, że nie będą mieli wszystkich umiejętności, które mogą być potrzebne do rozwoju firmy. Nie znam żadnego solisty i bardzo nielicznych małych firm (poniżej 10 prawników), które mogłyby załatwiać Twoje sprawy sądowe, negocjować Twój wynajem biura lub powierzchni handlowej, złożyć wniosek patentowy lub znak towarowy, sporządzić projekt umowy licencyjnej oprogramowania, doradzać Ci w sprawie zwolnienia nieprzyjemnego pracownika i organizować coroczne spotkanie korporacyjne. Prędzej czy później, ci „generałowie” będą musieli skierować Cię do specjalistów, a Ty będziesz miał do czynienia z dwoma lub trzema (lub nawet więcej) adwokatami.

Większe firmy są droższe w obsłudze, ale mają dwie istotne zalety


1) zazwyczaj posiadają wszystkie potrzebne umiejętności prawne „pod jednym dachem”, oraz 2) mają dużą siłę przebicia w lokalnej, regionalnej i (być może) krajowej wspólnocie prawnej. Przykry list od ” potężnej” kancelarii prawnej z siedzibą w 30 województwach jest o wiele bardziej zastraszający niż przykry list od samotnego prawnika, który nie jest dopuszczony do praktyki w kraju pozwanego. Ponadto, będąc związanym z dużą, ugruntowaną kancelarią prawniczą może mieć niematerialne korzyści – mogą być skłonni przedstawić Państwu źródła finansowania lub użyć ich nazwy jako punktu odniesienia przy poszukiwaniu umów partnerskich. Oczywiście, jeśli prowadzisz szybko rozwijającą się firmę, która planuje pewnego dnia wejść na giełdę (lub sprzedać się dużej firmie), będziesz musiał współpracować z prawnikami, których nazwy są uznawane w bankowości inwestycyjnej i społeczności inwestorów.